| Upload Date | June 19 2025 06:55 PM |
| Views | 14 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 16.0 (Build 25A5279m) |
| Model | MacBook Pro (13-inch, 2022) |
| Model ID | Mac14,7 |
| Motherboard | Mac14,7 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple M2 |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores |
| Identifier | Apple M2 |
| Base Frequency | 3.47 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 8.00 GB |
| Inference Information | |
|---|---|
| Framework | Core ML |
| Backend | GPU |
| Device | Default |
| Workload | Accuracy | Score | |
|---|---|---|---|
|
Image Classification (F32)
|
100% |
3307
618.8 IPS |
|
|
Image Classification (F16)
|
100% |
3456
646.7 IPS |
|
|
Image Classification (I8)
|
99% |
3307
618.9 IPS |
|
|
Image Segmentation (F32)
|
100% |
1561
26.1 IPS |
|
|
Image Segmentation (F16)
|
100% |
1467
24.5 IPS |
|
|
Image Segmentation (I8)
|
100% |
1566
26.2 IPS |
|
|
Pose Estimation (F32)
|
100% |
22996
27.8 IPS |
|
|
Pose Estimation (F16)
|
100% |
25430
30.8 IPS |
|
|
Pose Estimation (I8)
|
100% |
25474
30.8 IPS |
|
|
Object Detection (F32)
|
100% |
2807
209.6 IPS |
|
|
Object Detection (F16)
|
100% |
2799
209.0 IPS |
|
|
Object Detection (I8)
|
97% |
2846
212.5 IPS |
|
|
Face Detection (F32)
|
100% |
8962
106.6 IPS |
|
|
Face Detection (F16)
|
98% |
10240
121.7 IPS |
|
|
Face Detection (I8)
|
97% |
9679
115.1 IPS |
|
|
Depth Estimation (F32)
|
100% |
12476
96.8 IPS |
|
|
Depth Estimation (F16)
|
100% |
15089
117.0 IPS |
|
|
Depth Estimation (I8)
|
99% |
16419
127.3 IPS |
|
|
Style Transfer (F32)
|
100% |
40010
52.6 IPS |
|
|
Style Transfer (F16)
|
100% |
46569
61.3 IPS |
|
|
Style Transfer (I8)
|
100% |
47440
62.4 IPS |
|
|
Image Super-Resolution (F32)
|
100% |
8816
314.9 IPS |
|
|
Image Super-Resolution (F16)
|
100% |
8629
308.2 IPS |
|
|
Image Super-Resolution (I8)
|
100% |
10255
366.2 IPS |
|
|
Text Classification (F32)
|
100% |
2058
2.96 KIPS |
|
|
Text Classification (F16)
|
100% |
3308
4.75 KIPS |
|
|
Text Classification (I8)
|
96% |
3331
4.79 KIPS |
|
|
Machine Translation (F32)
|
100% |
1064
19.6 IPS |
|
|
Machine Translation (F16)
|
100% |
1065
19.6 IPS |
|
|
Machine Translation (I8)
|
99% |
1053
19.4 IPS |