| User | Sorion |
| Upload Date | Wed, 03 Nov 2021 21:05:26 +0000 |
| Views | 29 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z590 UD AC |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z590 UD AC |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-11700KF |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Base Frequency | 3.60 GHz |
| Maximum Frequency | 4898 MHz |
| Package | Socket 1200 LGA |
| Codename | Rocket Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1599 MHz |
| Channels | 2 |
| OpenCL Information | |
|---|---|
| Platform Vendor | NVIDIA Corporation |
| Platform Name | NVIDIA CUDA |
| Device Vendor | NVIDIA Corporation |
| Device Name | NVIDIA GeForce RTX 3070 |
| Compute Units | 46 |
| Maximum Frequency | 1815 MHz |
| Device Memory | 8.00 GB |
| OpenCL Score | 130407 | |
|---|---|---|
|
Sobel
|
166978
43.2 Gpixels/sec |
|
|
Canny
|
113133
7.08 Gpixels/sec |
|
|
Stereo Matching
|
470753
665.8 Gpixels/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
90737
16.0 Gpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
110156
6.06 Gpixels/sec |
|
|
Depth of Field
|
373401
4.33 Gpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
21183
163.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
146171
3.60 Gpixels/sec |
|
|
Feature Matching
|
29134
602.7 Mpixels/sec |
|
|
Particle Physics
|
720774
19198.4 FPS |
|
|
SFFT
|
85951
1.18 Tflops |