| Upload Date | January 20 2026 01:46 PM |
| Views | 1 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 26.1 (Build 25B78) |
| Model | MacBook Pro (14-inch, 2025) |
| Model ID | Mac17,2 |
| Motherboard | Mac17,2 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple M5 |
| Topology | 1 Processor, 10 Cores |
| Identifier | Apple M5 |
| Base Frequency | 4.61 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Cluster 2 | 6 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Single-Core Score | 4259 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3552
510.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3607
21.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
4396
90.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3840
88.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3809
51.7 images/sec |
|
|
Clang
|
4927
24.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3991
319.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3684
114.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
6235
186.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
4460
18.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4463
138.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
5377
413.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4929
144.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4615
45.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3638
3.52 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3900
123.5 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 17781 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
12015
1.68 GB/sec |
|
|
Navigation
|
18075
108.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
20884
427.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
18856
434.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
20877
283.3 images/sec |
|
|
Clang
|
27270
134.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
5248
420.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
21722
673.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
17706
529.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
19085
79.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
22743
707.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
19501
1.50 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
22419
657.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
15836
157.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
22437
21.7 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
19601
620.6 Kpixels/sec |