| Upload Date | May 16 2024 08:09 AM |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | ASUS System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG MAXIMUS Z790 DARK HERO |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-14900KS |
| Topology | 1 Processor, 24 Cores, 32 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.20 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5900 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 4 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 64.00 GB |
| Transfer Rate | 6800 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 3441 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3425
491.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3319
20.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3446
70.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3336
76.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3248
44.1 images/sec |
|
|
Clang
|
3244
16.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3224
258.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3275
101.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3342
100.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
4335
17.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3869
120.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3403
261.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3340
98.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4230
42.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3196
3.09 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3580
113.4 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 24787 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
13731
1.93 GB/sec |
|
|
Navigation
|
31753
191.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
30819
630.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
27736
639.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
32579
442.2 images/sec |
|
|
Clang
|
47290
232.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4152
332.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
45809
1.39 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
14309
428.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
22780
94.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
35053
1.09 Gpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
28011
2.15 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
25295
742.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
20749
205.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
54781
53.0 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
29028
919.1 Kpixels/sec |