| User | hksbindra |
| Upload Date | June 25 2024 07:02 PM |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | ASUS System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG MAXIMUS Z790 DARK HERO |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-14900KS |
| Topology | 1 Processor, 24 Cores, 32 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.20 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5900 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 4 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 64.00 GB |
| Transfer Rate | 6800 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 3493 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3466
497.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3487
21.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3527
72.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3429
79.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3308
44.9 images/sec |
|
|
Clang
|
3258
16.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3205
256.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3309
102.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3391
101.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
4455
18.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4175
129.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3406
261.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3317
97.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4104
40.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3210
3.11 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3588
113.6 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 24764 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
14355
2.01 GB/sec |
|
|
Navigation
|
31361
189.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
29539
604.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
28495
657.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
33325
452.3 images/sec |
|
|
Clang
|
47210
232.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4162
333.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
45687
1.38 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
14160
423.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
23051
95.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
36474
1.14 Gpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
28354
2.18 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
23300
683.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
20637
204.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
54774
53.0 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
28090
889.4 Kpixels/sec |